> Akademik > Fakülteler > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı

turk-dili-edebiyati

Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1998-1999 akademik yılında eğitim-öğretime başlamış, ilk mezunlarını 2002-2003 yılında vermiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, YÖK’ün belirlediği kriterler çerçevesinde, Türkiye üniversitelerinin Edebiyat ve Fen-Edebiyat fakültelerinin eğitim-öğretim programı doğrultusunda eğitim vermektedir. Eğitim süresi dört yıl olup öğrencilerimiz, Türk Halk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri, Yeni Türk Dili dallarında zorunlu ve seçmeli derslerin toplamı olan 146 krediyi tamamladıktan sonra mezun olma hakkını kazanmaktadırlar.

TDE  bölümünün amacı, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar ve hızla büyüyen Türk dünyasında bilgi üreten genç bir nesil yetiştirmektir. Bölüm mezunları olan öğrencilerimiz çeşitli kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, televizyon ve radyo kanallarında, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, özel okullarda iş bulma olanağına sahiptirler. Mezunlarımız çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı ve editörlük, yayınevlerinde düzeltmenlik, e-gazete, e-dergilerde yazarlık da yapabilirler. Bölümümüz öğrencileri lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra üniversitemizin Eğitim Fakültesi’nde açılan Pedagojik Formasyon Programı’nı tamamlamalarının ardından resmi olarak öğretmenlik hakkı da elde etmektedirler. Öğrenciler bu koşulu yerine getirdikten ve ilgili sınavları tamamladıktan sonra devlet okulları ile özel okullarda da öğretmenlik yapabilirler. Mezunlarımız lisansüstü eğitimlerini devam etmeleri durumunda akademisyen olarak çeşitli üniversitelerde iş bulma olanağına sahip olacaklardır.

Fakülte İletişim Bilgileri

Tel: +90 392 660 2000 - 2721

Faks: +90 392 660 2843

Adres: Lefke Avrupa Üniversitesi

Lefke , Mersin 10, Türkiye , KKTC

E-posta: fas@eul.edu.tr