Bakan Çavuşoğlu, Tarım Eğitiminin 175’inci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde LAÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından düzenlenen online etkinliğe katılarak, konuşma yaptı

tarim-bakan-online-etkinlik

“TARIMA İYİ BİR YÖNETİCİ OLMAK İÇİN ÇOK ÇABA SARFEDİYORUM”

Bakan Çavuşoğlu, dünya nüfusunun arttığına, tarım alanlarının azaldığına dikkat çekerek, gıda verimliliğinin önemli hale geldiğini belirtti.  Bakan Çavuşoğlu, üçüncü kez Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı görevine geldiğini anımsatarak, “Tarım eğitimim yok ama tarımın içinden gelen biriyim. Her ne kadar akademisyen olmasam da tarıma iyi bir yönetici olmak için çok çaba sarf ettiğimi bilmenizi isterim” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, daha önceki görev dönemlerinde toprak analizlerini yapabilmek, bitki desenini çıkarabilmek ve benzer süreçleri tamamlayabilmek hedefleriyle sonuçlandırdıkları çalışmaları, Çukurova Üniversitesi ile yürütülen işbirliği neticesinde sektörle ilgili kitapçıkların yayınladığını, ülkeye ilk Tarım Master Planı’nı kazandırdıklarını anlattı.

Bakan Çavuşoğlu, tarım sektöründe ileriye yönelik işler yapabilmek için akademik yönlendirmeyle siyaseti birleştirmenin gereğini ortaya koyarak,  yabancı dilde eğitimin önemine değindi. Ziraat Mühendisi istihdamı için yabancı dil şartı gerektiğini ancak çok yetenekli ziraat mühendisleri olmasına rağmen, yabancı dil şartını yerine getiremedikleri için kadroya alınmadıkları bilgisini paylaşan Bakan Çavuşoğlu, üniversitelerle Bakanlık arasında yabancı dil konusunda yapılacak bir işbirliğiyle Ziraat Mühendislerine destek olunabileceğini kaydetti.

“VİZYONUMUZ, ÜNİVERSİTELERİMİZ ARACILIĞIYLA BİLGİYE VE DÜNYADAKİ GELİŞMELERE ERİŞMEKTİR”

Bakan Çavuşoğlu, akademisyenlerin gerek öğrenci yetiştirilmesinde gerekse ülkedeki tarım işlerinin geleneksellikten modernliğe geçiş sürecinde lokomotif olabileceğini vurgulayarak, “Hepinizin bilgisine, birikimine ve isteğine çok ihtiyacımız vardır” dedi.

Ülke yöneticilerinin üniversitelere her anlamda destek verdiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “LAÜ’nün Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi açıldığında Bakanlığımız, kendi kullanımında bulundurduğu en kıymetli arazileri deneme ekimleri, örnek ekimler yapılabilsin diye üniversiteye verebilmiştir. Üniversitelerin kurumsal yapılarını, kendimizden ayrı görmüyoruz. Üniversitelerdeki akademisyenlerin ülkemize taşıdığı bilgiler ülkemizin, Bakanlığımızın zenginliğidir. Bu anlamda sizlerle her türlü işbirliğine açığız. Vizyonumuz, hem bilgiye hem de sizi köprü olarak kullanarak dünyadaki gelişmelere erişmektir” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, su tüneli ve tarım sulama suyu projesinin çok yakın gelecekte ülkeye kazandırılmasının planlandığını ifade ederek, akademisyenlerin, ziraat mühendislerinin bu doğrultuda yürütmekte olduğu çalışmalarına katkı koyabileceğini belirtti.