Denktaş ve Küçük için LAÜ’de sergi açıldı

denktas-kucuk-sergi

LAÜ’de “Kıbrıs Türkünün Mücadele Bayrağını Açan ve Onu Onurla Taşıyan Liderlere Saygı” konulu sergi 

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından  10-15 Ocak tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ve Kıbrıs Türk toplumunun unutulmaz lideri Dr. Fazıl Küçük’ü anma etkinlikleri kapsamında “Kıbrıs Türkünün Mücadele Bayrağını Açan ve Onu Onurla Taşıyan Liderlere Saygı” konulu sergi açıldı.

Sergi, iki ayrı bölüm şeklinde düzenlendi

LAÜ Rauf Raif Denktaş Eğitim Kompleksi Fuayesi’nde açılan sergi, iki ayrı bölüm şeklinde düzenlendi. “Devlet ve Dava Adamı: Dr. Fazıl Küçük” konulu birinci bölümde; Dr. Fazıl Küçük’ün yaşamından kesitler içeren fotoğraflar yer alırken, “Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesi’ne Adanan Bir Ömür: Rauf Raif Denktaş” konulu ikinci bölümde ise; Rauf Raif Denktaş’ın çocukluğundan, sonsuzluğa uğurlandığı 17 Ocak 2012 tarihine kadar olan dönemi kapsayan fotoğraflar yer aldı.

Tayhani: Kıbrıslı Türklerin, bağrından çıkardığı bu iki saygın devlet adamının ve iki unutulmaz liderin anılarını canlı tutacağız

Sergi hakkında bilgi veren LAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ın her ikisinin, genç yaşlarından itibaren yaşamlarını Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlık mücadelesine adadıklarını belirterek, Dr. Fazıl Küçük’ün, İngiliz Koloni İdaresi’ne karşı Kıbrıs Türkünün mücadele bayrağını açtığında 25 yaşında; 28 Kasım 1948’de düzenlenen ilk parti mitinginde etkili bir konuşma yaparak mücadeleye katılan Denktaş’ın da 24 yaşında olduğuna dikkat çekti. Tayhani, Kıbrıslı Türklerin, bağrından çıkardığı bu iki saygın devlet adamının ve iki unutulmaz liderin anılarını canlı tutacaklarına ve onların mirası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatacaklarına olan inancını dile getirdi. Tayhani, Kıbrıs Türk toplumu ile tüm Türk dünyası adına her iki liderin manevi anıları önünde eğildiklerini belirtip, onlara Allah’tan rahmet diledi. Ayrıca Tayhani, öğrencilerin fotoğraf sergisini büyük bir ilgi ile ziyaret ettiklerini vurguladı.