LAÜ Akademisyeni Demeç Anestezi mesleğinin önemine dikkat çekti

demec-anastezi

Anestezide hasta güvenliği çok önemli

Anestezi; cerrahi girişimin sağlıklı ve konforlu bir şekilde yapılmasını sağlayan bir bilim dalı

Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Demeç, Anestezi mesleği üzerine bilgiler vererek, mesleğin önemine dikkat çekti.

Anestezi kelimesinin, Yunanca bir kelime olup hissizlik anlamına geldiğini belirten Demeç, modern tıpta ise anesteziyolojinin, hastaya cerrahi girişimin sağlıklı ve konforlu bir şekilde yapılmasını sağlayan bilim dalı olarak tanımlandığını ifade etti.

İlk eter anestezisi 1846 yılında uygulandı

“16 Ekim 1846 tarihinde Amerika’da Dr. William Morton ilk eter anestezisini uygulamıştır” diyen Demeç, bu tarihin modern anestezinin başlangıcı olduğunu, “Dünya Anestezi Günü” olarak tarihe geçtiğini ve kutlandığını dile getirdi.

Demeç, “172 yıl önce temelleri atılan modern anestezinin bugünkü uygulayıcıları olan anestezi uzmanı doktorunuz; Tıp Fakültesi mezunu, bu dalda beş yıllık uzmanlık eğitimi almış, üst düzey tıp teknolojisini kullanabilen ve bu bilgi ve becerisi ile sizin ameliyat sürecini geçirip sağlığınıza kavuşmanıza olanak sağlayan kişidir” diyerek, Anesteziyolojinin gündemindeki en önemli noktanın her zaman olduğu gibi ‘hasta güvenliği’ olduğunu belirtti.

LAÜ’nün gelişmiş uygulama laboratuvarlarında anestezi teknikerleri yetiştiriliyor

“Güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevlerinizin de kontrol altında izlendiği ileri teknoloji ürünü monitörler ve anestezi cihazları ile uzay üssüne benzeyen modern ameliyathanelerde, güvenli anestezi uygulamaları mümkün olmaktadır” diyen Demeç, tıp bilimindeki ilerlemeler ve ameliyat tekniklerinin gelişmesinin anesteziyolojideki gelişmeler ile mümkün olduğunu dile getirdi.

Demeç, LAÜ’de bulunan gelişmiş uygulama laboratuvarları ve modern eğitim materyalleri ile yarınların anestezi teknikerlerinin eğitilmekte olduğunu belirterek, ameliyathane ekibinin gizli kahramanları olan Anestezi uzman ve teknikerlerinin 16 Ekim Dünya Anestezi Günü’nü içtenlikle kutladı.