LAÜ Öğretim Görevlisi Özada, Bulgaristan’da LAÜ’yü temsil etti

ayse-ozada

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Özada, Uluslararası Stratejik Sağlık Araştırmaları Merkezi (USSAM) ve Bulgaristan Amerikan Üniversitesi işbirliğiyle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen 3. Sağlık Bilimleri ve Hastane Yönetimi Kongresi’nde “Aile Odaklı Palyatif Bakım: Sosyal Hizmet Perspektifi” başlıklı sunumunu gerçekleştirerek, LAÜ’yü temsil etti.

Özada: Palyatif bakım sürecinde sosyal hizmet uzmanları doğrudan hasta ve hastanın ailesiyle çalışıyor

Palyatif bakımın sosyal hizmet mesleğinde yeni bir çalışma alanı olmadığını ancak KKTC’de ve Türkiye’de henüz hak ettiği ilgiyi görmediğini dile getiren Özada, çalışmada; palyatif bakım sürecinde sosyal hizmet uzmanlarının doğrudan hasta ve hastanın ailesiyle çalıştıklarını vurguladı. Özada, bu süreçte sosyal hizmet uzmanlarının hastayı, ailesini, hastanın yakınlarını ve diğer disiplinlerdeki çalışanları eğitmek, hastanın savunuculuğunu yapmak, psiko-sosyal araştırmalar gerçekleştirmek ve sosyal politika geliştirilmesinde aktif rol oynamak gibi görevleri yerine getirdiklerini belirtti.

Özada: Sosyal hizmet uzmanları önemli faaliyetlerde bulunuyor

Sonuç olarak, palyatif bakımda aile odaklı çalışmaya dikkat çeken Özada, sosyal hizmet uzmanlarının hasta ile çalışmanın yanında aile üyeleri ile çalışarak duyguların ifade edilmesi, kayıp, yas, geride kalan aile üyelerinin ölümden sonraki yaşama uyum sağlaması ve gerekli durumlarda sosyal hizmetlerden yararlandırmaları gibi önemli faaliyetlerde bulunduğunu belirtti.