LAÜ uluslararası yemek yarışması kategorisinde birincilik elde etti

lau-dort-madalya

LAÜ öğrencileri 4 altın madalya kazandı

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi Bölümü öğrencileri, Sırbistan’ın Niş Kenti’nde 5.’si gerçekleştirilen “Uluslararası Ulusal Yemek Yarışması”na katılarak 30 katılımcı ülke arasında ulusal yemek yarışması kategorisinde birincilik elde ederek ‘Grand Prix Kupası’ kazandılar.

LAÜ gastronomi öğrencileri başarı üstüne başarı elde ediyor

Yarışma ile ilgili bilgi veren Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Zihni Türksel, öğrencilerin bireysel olarak yarıştıkları kategorilerde; barbekü kategorisinde şeftali kebabıyla Ufuk Sarıcık’ın, ikinci kategoride balık tabağıyla Süleyman Karatuğ’un yarışmaya katılarak, altın madalya kazandıklarını söyledi. Ayrıca Türksel, barbekü kategorisinde Kıbrıs kültürüne özgü şeftali kebabının da hazırlanıp ikram edildiğini belirtti.

Üçüncü kategoride ise Türksel, Ufuk Sarıcık ve Süleyman Karatuğ’un takım olarak yarıştığı yarışmada, 100 porsiyon ekmek kadayıfı sunumuyla iki Altın Madalya ile birincilik elde ettiklerini ifade etti.

Türksel: Ülkemizi de üniversitemizi da en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum

Yoğun bir çalışma sonrası Sırbistan’da düzenlenen yarışmaya katıldıklarını söyleyen Türksel, yorucu koşullar altında yarışmalarına rağmen güzel bir yarışmanın gerçekleştiğini ifade etti. Özellikle şeftali kebabının ve ekmek kadayıfının çok beğenildiğini dile getiren Türksel, “Sırbistan Federasyonu tarafından şahsıma Sicilya Onursal Akademi Regalini ve öğrencilerimize üstün başarıyı temsil eden Onursal Regal verildi. Biz gurur duyduk, ülkemizi de üniversitemizi da en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum” dedi.

Ayrıca Türksel, “Yarışmada maddi ve manevi imkanlarını hiçbir şekilde esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmedali Egemen’e içten teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmada birincilik elde eden öğrenciler duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdiler:

Ufuk Sarıcık: Bizim için farklı bir deneyimdi. Yurtiçi ve yurtdışı yarışmalar bu meslekte kendimizi geliştirmemiz için oldukça önemli. Kendi kültürümüzün yemeğini yaparak yemeklerimizi orada sunarak beğeni topladık. İkramlarımız herkes tarafından çok beğenildi. Mutluluk ve gurur verici bir deneyimdi.

Süleyman Karatuğ: Üniversitemiz ve KKTC için çok güzel bir başarı elde ederek şampiyon olduk ve altın madalyalarımızı aldık, çok onore ediciydi. Diğer ülkelerle yarışarak kendi ülkemizi tanıttık ve bu yüzden çok mutluyum. Her zaman yanımızda olan ve emeklerini bizden hiç bir zaman eksik etmeyen Zihni Türksel Hocamıza çok teşekkür ediyorum.