LAÜ’de Farklı Perspektiflerden Şiddet ele alındı

farkli-perspektifler

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından  “Farklı Perspektiflerden Şiddet” konulu konferans gerçekleştirildi.

LAÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Sultan Okumuşoğlu, “Farklı Perspektiflerden Şiddet” konulu konferansta gün boyunca sürdüğünü ve farklı disiplinlerden değerli akademisyenlerin, tarihçi, edebiyatçı ve psikologların şiddet konusunu farklı perspektiflerden ele alarak, sunumlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Konferansta, Prof. Dr. Oğuz Karakartal’ın “Şair Diliyle Kadına Şiddet: Tevfik Fikret Örneği”, Doç. Dr. Zihniye Okray’ın “Flört Şiddeti”, Doç. Dr. İhsan Tayhani’nin “Savaş  Hukuku ve Savaşlardaki Şiddete Kesitsel Bir Bakış, Mustafa Kemal Atatürk’ün Hümanist Yaklaşımı”, Yrd. Doç. Dr. Sultan Okumuşoğlu’nun “Şiddetin Meşrulaştırılması: Şiddeti Meşrulaştıran Norm ve Tutumların Yarattığı Tehlikeler” ve  Dr. Cemaliye Direktör’ün “Politik Psikoloji ve Şiddet” başlıklı sunumları yer aldı.

Okumuşoğlu, şiddete uğrayana yönelik kimi masum gibi görünen yorumların bile şiddet uygulayan tarafa destek ve mazeret sunduğunu, bu nedenle şiddet konusunda sürdürücü bir faktör haline gelmiş olan toplumun kabullenme ve saldırgana mazeretler bulma yönündeki yorum alışkanlıkları dahil birçok tutumun acilen değişmesi gerektiğini dile getirdi. Bunun için de her düzeyde bilinçlendirme çalışmalarının gerekli olduğunu vurgulayan Okumuşoğlu, konferansın şiddet sarmalına düşen günümüz dünyasında yaşananlara ışık tutmak ve konuya ilişkin sorulara yanıtlar ve çözümler aramak, çözüm önerilerini paylaşmak ve tartışmaya açmak amacıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Konferans, öğrencilerin sözel sunum ve afiş çalışmaları ile son buldu.