LAÜ’de Türkmenistan Bağımsızlık Günü kutlandı

turkmenistan-1

Gecede kültürel müzikler eşliğinde renkli gösteriler sergilendi 

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Öğrenci Dekanlığı ve Uluslararası Öğrenci Kulübü’nün katkılarıyla LAÜ’de eğitim gören Türkmenistanlı öğrenciler için “Türkmenistan Bağımsızlık Günü” etkinliği gerçekleştirildi. Düzenlenen gecede kültürel müzikler eşliğinde renkli gösteriler sergilendi. Etkinliğe, LAÜ’de öğrenim gören başta Türkmenistanlı öğrenciler olmak üzere LAÜ Öğrenci Dekanlığı ve Dış İlişkiler Müdürlüğü çalışanları ile birçok öğrenci katıldı.

Etkinlik, yoğun bir katlımla gerçekleşti

LAÜ Plaza Alanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlik, milli marşların okunmasının ardından başladı. Gece, Türkmenistan’ın kuruluş tarihini, kültürel ve doğal güzelliklerini anlatan bir video gösterimi ile devam etti. Etkinlikte öğrenciler, geleneksel yemeklerini ve yöresel kıyafetlerini tanıtmanın yanında, ülkelerine özgü müzikler eşliğinde farklı dans ve şiir performanslarını sergileyerek, ulusal günlerini çoşku ile kutlama fırsatı buldular.

Türkmenistan Bağımsızlık Günü’nde biraraya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten öğrenciler, duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdiler:

Renat Kadyrov: Bilgisayar Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Ülkemizin  bağımsızlık gününü üniversitede kutlamak, arkadaşlarımıza ülkemizi, yemeklerimizi, kıyafetlerimizi tanıtmak beni çok heyecanlandırıyor. Üniversitemiz bize bu konuda çok destek veriyor, üniversitemize çok teşekkür ederiz.

Amina Mukhambet: Kazakistan’dan geliyorum. İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Türkmenistan, Kazakistan’a çok yakın ve kültürel özelliklerimiz çok benziyor. Bu tür etkinlikleri üniversitemizin desteklemesi hoşuma gidiyor. Türkmenistan’a özgü, çok güzel bir etkinlik oldu. Kendi ülkelerini diğer öğrencilere tanıtma imkanı buldular.

Azim Akmamedov: Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde okuyorum, son sınıf öğrencisiyim. Türkmenistan Bağımsızlık Günü bizim için çok önemli bir gün. Etkinlik programında kültürel yemeklerimiz, kıyafetlerimiz, danslarımız ve şiir dinletilerimiz yer aldı. Gecede arkadaşlarımıza kültürümüzü tanıtma fırsatı sunan üniversitemize çok teşekkür ederim.

Beyza Şipal: LAÜ’nün farklı ülkelerden gelen öğrencilerin bu tarz günleri kutlamasına destek vermesi çok önemli, üniversitemiz bu konuda çok duyarlı. Üniversitemizde çok farklı kültürler var, bu tarz etkinliklerle kültürlerin tanıtımı bizim de bilgilenmemiz açısından son derece önemli.