LAÜ’de yapılan konferansta Kızılay gönüllüsü sağlamak amaçlandı

kizilay-gonullusu

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü tarafından “Bana Bir İyilik Yap ve Gülümse” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Sekreteri Can Çağrı Çelik  konuşmacı olarak katıldı. Çelik, üniversitelerde düzenlenen eğitim seminerlerinde öğrencilere Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın yapmış olduğu faaliyetleri anlatarak, eğitim vermek ve Kızılay gönüllüsü sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Çelik: Dernek, KKTC’nin Ulusal Kızlay’ı olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Fedarasyonu gözlemci üyesidir

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 12.11.1974 tarih ve 5251 nolu kararına istinaden ‘Hayır Maksatları İçin Kurulmuş’ bir dernek olarak tescil edildiğini söyleyen Çelik, derneğin 1949 Cenevre Sözleşmeleri ve Uluslararası Kızılay/Kızılhaç Hareketi’nin temel ilkeleri olan ‘insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik’ çerçevesinde çalışan bir yardım kuruluşu olduğunu dile getirdi. “Dernek, KKTC’nin Ulusal Kızlay’ı olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Fedarasyonu gözlemci üyesidir” diyen Çelik, asli üyelik sürecinin ise hali hazırda devam ettiğini belirtti.

Çelik: Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Derneği, bireyler arasında gönüllü yardımlaşmayı ve dayanışmayı destekler

Çelik, “Gücünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının vicdan, merhamet ve insaniyet duygularından alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Derneği, her yerde ve her koşulda insanlığın acılarını dindirmek ve onurunu korumak adına, bireyler arasında gönüllü yardımlaşmayı ve dayanışmayı destekleyerek barışı, saygıyı ve hoşgörüyü kuvvetlendiren ve yayan hayır kuruluşudur” dedi. Çelik derneğin vizyonunun, toplumun sorunlarına, yine toplumun iradesi ve kapasitesini kullanarak çözüm bulma azmindeki sosyal sorumluluk sahibi bireylerin bir araya gelerek kaynaştığı, insanlığın çektiği acılar karşısında, ilgiyi daima felsefe edinen ve felsefenin dayandığı temel değerleri nesilden nesile taşıyan bir yardım kuruluşu olmak olarak tanımladı.

Çelik son yaşanan sel felaketi öncesinde Kızılay olarak Başbakanlık kriz masasında bulunarak, selden etkilenen acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara ulaşarak hijyen ve gıda paketlerinin dağıtımının yapıldığını, ayrıca kayıp 4 gencin arama çalışmalarında görev yapan ekiplere yemek ve gıda tedarikinin sağlandığını belirtti.