LAÜ TV ve Radyo

LAÜ TV

Üniversitenin  son teknoloji ile donatılan televizyonu LAÜ TV, İletişim Bilimleri Fakültesi’nin uygulama kanalıdır. KKTC Yayın Yüksek Kurulunca verilen yerel yayın lisansına da sahip olan LAÜ TV, tüm bölgeden karasal yayın ağı ile ve ayrıca internet üzerinden de izlenebilmektedir.

Öğrenci odaklı hizmet veren LAÜ TV, üniversitenin İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yanısıra televizyonculuğa ilgi duyan diğer fakülte öğrencilerine de eğitimler vererek, öğrencilerin boş zamanlarının değerlendirilmesinde etkin bir görev üstlenmektedir.

Televizyon programı yapımı, sunuculuk, canlı yayın televizyon yayıncılığı, televizyonda bir stüdyo programı reji süreci, kameramanlık, video kurgu, 3D animasyon, görsel efekt teknikleri, televizyonculukta ses, ışıklandırma teknikleri ve fotoğrafçılık konularında eğitimlerini sürdüren LAÜ TV, bu eğitimlerini televizyonculuk sektöründe onlarca yıllık deneyimi olan personeli ve öğretim elemanları ile gerçekleştirmektedir.

LAÜ TV, İletişim Bilimleri Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünün bir laboratuvarı olmasının yanında, Kuzey Kıbrıs ulusal TV kanallarına içerik de üretmektedir. Bu programların üretimi sırasında ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere çeşitli görevler de verilerek, söz konusu öğrencilere derslerde öğrendikleri konuları sektörde uygulama olanağı yaratılmış olmaktadır.

 

 

LAÜ FM

Üniversitenin  yayın otomosyan sistemleri ile donatılmış radyosu LAÜFM, İletişim Bilimleri Fakültesi’nin uygulama radyosu olmasının yanında karasal yayın sistemi ile yayınlarını hemen hemen tüm Kuzey Kıbrıs’a, internet altyapısı sayesinde ise dünyaya ulaştırmaktadır.

LAÜ FM gerçekleştirdiği yayınlarda, İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin aktif görev almasıyla dinleyecilerine; farklı müzik türleri, şiir, şöyleşi, sanat, edebiyat ve tarih konularının yanı sıra güncel haberlerin de yer aldığı birbirinden farklı içerikli programlar sunmaktadır. Söz konusu bu programlar tamamen öğrenciler tarafından hazırlanıp sunulmaktadır. Yurt dışından gelen öğrenciler de diledikleri takdirde kendi dillerinde program hazırlayıp  sunabilmektedirler.

LAÜ FM sahip olduğu iki prodüksiyon stüdyosu ile kesintisiz yayın yapmakta, yüksek teknolojik donanımı ve geniş programcı kadrosuyla dinleyicilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Başta İletişim Bilimleri Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü öğrencileri olmak üzere LAÜ’de eğitim alan her öğrenci  LAÜ FM stüdyolarında program yaparak teorik olarak öğrendikleri bilgileri pratik olarak uygulama fırsatı da bulmaktadır.