> 2020 LAÜ Başvuru Giriş Ve Burs Koşulları

2020 LAÜ BAŞVURU GİRİŞ VE BURS KOŞULLARI

-------------------------------------------------------------------------------------

 

COVID 19 pandemiSÜRECİ nedeniyle, sadece 2020-2021 Akademik Yılı’nda geçerli olmak koşuluyla ‘LAÜ Başvuru Giriş ve Burs Koşulları’ değiştirilmiştir.

1.   2020 LAÜ Başvuru Giriş ve Burs Koşulları Nelerdir?

LAÜ lisans ve önlisans programlarına yerleştirmeler sınavsız olarak lise diploma derecesi, lise diploma derecesi belirlenmeyen öğrenciler lise karne notları, uluslararası sınav sonuçları olan öğrencilerin ise (GCE A’Level, GCE As Level vb) sınav sonuç belgeleri dikkate alınarak yapılacaktır. Öğrenci başvuru yapmış olduğu programın kontenjanına göre yerleştirilecek ve başarısına göre %100, %75, %50 BURS hakkı elde edecektir. * (Diş Hekimliği programı hariç)

*Diş hekimliği programına başvuru yapan adaylar ilgili programa sınav ile yerleştirilecektir. Sınav ile ilgili duyuru www.eul.edu.tr adresinden yapılacaktır.

 

2.  Kimler Başvuru Yapabilir? burs

·        KKTC Vatandaşı (TC/ KKTC çift uyruklu dahil) Öğrenciler,

·        Lise eğitimini 4 yıl kesintisiz KKTC lise ve dengi okullarında tamamlayan TC uyruklu ve diğer ülke vatandaşı öğrenciler,

 

 

3.   Nasıl Başvuru Yapabilirim? burs

LAÜ lisans ve ön lisans programlarının kontenjanlarına göre yerleştirme için başvurular http://basvuru.eul.edu.tr/basvuru/ adresi üzerinden 6 Haziran 2020 tarihine kadar online olarak yapılabilecektir.

NOT: Başvurular ücretsiz yapılacaktır.

 

4.  Online Başvuru Yaparken Hangi Belgeleri Yüklemem Gerekir?

·        Kimlik kartının önlü-arkalı fotoğrafı

·        Vesikalık Fotoğraf

·        2020 Lise mezunu ise;

-         9, 10 ve 11. Sınıf not dökümü

·        2020 öncesi lise mezunu ise;

-         Lise diploması veya lise mezuniyet başarısını gösteren belge

·        GCE A’Level, GCE As Level, vb. sınav sonuç belgeleri

 

5.   Tercih Ettiğim Programa Nasıl Yerleştirileceğim?

Yerleştirmeler programların kontenjanlarına göre adayların 1., 2., ve 3. tercihleri esas alınarak yapılacaktır.

2020 mezunu adaylar 9, 10 ve 11. sınıf not dökümlerinde (transkript) belirtilen lise başarı derecelerinin ortalaması alınarak hesaplanacak puanına göre; 2020 öncesi mezun adaylar ise lise mezuniyet derecesine göretercih ettikleri programlara yerleştirilecektir.

Adaylar, tercih edip yerleştirildikleri bölümü değiştirmek isterlerse, geçmek istedikleri bölümde kontenjan olması durumunda geçiş yapabilirler. Ancak lise başarı derecelerine göre elde etmiş oldukları burs hakkını kaybedebilirler.

 

6.  Online Başvurumu Hangi Tarihe Kadar Yapabilirim?

LAÜ Programları için online başvurular 6 Haziran 2020 tarihine kadar devam edecektir.

 

7.  Online harici başvuru yapabilir miyim?

Tanıtım Ofisi Müdürlüğü’ne elden başvuru yapılabilmektedir.

 

8.  Yerleştirme Sonuçlarım Ne zaman Açıklanacak?

Başvuru yapan adayların yerleştirme sonuçları 12 Haziran 2020 tarihinde www.eul.edu.tr adresinden açıklanacaktır.

 

 

9.  Kayıtlar Ne Zaman Başlayacak ve Nasıl Yapılacak?

LAÜ ’ye kesin kayıt hakkı elde eden adaylar; kayıtlarını 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren üniversitemiz Kayıt Kabul ve Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden yapabilecektir.

 

10.      Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

·        Kimlik Kartı Fotokopisi

·        9,10 ve 11. Sınıf not dökümlerinin aslı

·        Lise veya dengi okul diplomasının aslı

·        4 vesikalık fotoğraf

·        Ön kayıt ücreti banka dekontu

·        TC vatandaşı öğrenciler için, lise eğitimlerini tam zamanlı KKTC lise ve dengi okullarında tamamladıklarına dair ilgili okullarından resmi belge istenmektedir.

 

11. Uluslararası Sınav (GCE A’LEVEL, GCE AS LEVEL, IGCSE-GCSE O’LEVEL, SAT, ACT) Sonuç Belgemle LAÜ Programlarına nasıl yerleşebilirim?

Aday öğrenciler, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin tüm bölümlerine GCE A’LEVEL, GCE ASLEVEL, IGCSE-GCSE O’LEVEL, SAT,ACT sınav sonuç belgeleri ile başvuru yapabilir, üniversitemiz tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, derecelerine göre burs ve kayıt hakkı elde edebilirler.

 

12.      Özel Yetenek ile Öğrenci Kabul Eden Programlara Nasıl Yerleşebilirim ve Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılacaktır?

Lefke Avrupa Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük ve Grafik Tasarım bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler LAÜ yerleştirme sonuçlarına göre elde etmiş oldukları burs oranlarına ek olarak yetenek sınavına tabi tutulacaktır. Başarılı olmaları halinde burs oranları arttırılacaktır.

Özel Yetenek Sınav Tarihleri www.eul.edu.tr adresinden açıklanacaktır

 

13. LAÜ Programlarına Yerleşmem Halinde Hangi Burslardan Yararlanabilirim?

Lise Başarı Derecesine Göre Burs

LAÜ programlarına lise başarı derecesi ile başvuru yapan KKTC vatandaşları ve lise eğitimini tam zamanli KKTC liselerinde tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, programların kontenjanlarına göre %100, %75 ve %50 oranlarında burs sağlanmaktadır.  

Akademik Performans Ödülü

Üniversitemizde en az iki dönem eğitim almış, dönem not ortalaması (DNO) 3,50 ve Kümülatif not ortalaması (GNO) 3,00 üzeri olan öğrenciler bir sonraki akademik dönemde kullanılmak üzere başarı ortalamalarına bağlı olarak burs yönetmeliğinde belirtilen koşullar çerçevesinde ödüllendirilir.

Öğretmen Çocukları Bursu

Eğitim alanında görev alan öğretim elemanı (emekliler dahil), öğretmen (dershane öğretmenleri dahil) veya öğretmen emeklisi çocuklarına %25 burs sağlanmaktadır.

Kardeş ve Eş İndirimi

Üniversitemizde eğitim gören eş ve kardeşlerin herbirine %25 oranında indirim uygulanmaktadır.

Şehit ve Malul Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemize kayıt yaptıran Şehit ve Malul Gazi çocuklarına %25 oranında burs sağlanmaktadır.

Spor, Kültür ve Sanat Bursu

Spor ve kültürel alanlarda başarı kazanmış öğrencilerimize burs yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde branş ve başarı dereceleri dikkate alınarak % 25 burs verilmektedir.

Asker ve Emniyet Mensuplarına Yönelik Burs

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Emniyet Teşkilatı’nda görev yapan veya bu görevlerden emekli olmuş bireylere, eş ve çocuklarına %25 burs verilmektedir.

Lise ve Dengi Okul Derece Bursları

Lise ve dengi okullardan mezun olup üniversitemizi tercih eden okul birincilerine %100, ikinci ve üçüncüye %75 burs verilmektedir.

LAÜ Personel, Personel Eşi ve Çocuklarına Yönelik Burs

Üniversitemizde eğitim gören personel, personel eş ve çocuklarına %25 oranında burs verilmektedir.

Teşvik Bursu

Lefkoşa, Girne, Gazi Mağusa ve İskele ilçesinden üniversitemizi tercih edip kayıt yaptıracak öğrencilere teşvik bursu verilmektedir.

 

14.   Yerleştiğim Program İçin Hak Kazandığım Burs Hangi Koşullarda Kesilir?

Burslar, İngilizce Hazırlık Okulu‘nda geçirilebilecek azami bir yıllık süreye bağlı olarak ve ayrıca yerleşilen 5 yıllık programda 8; 4 yıllık programda 7 ve 2 yıllık programda 4 yıl kesintisiz biçimde devam eder. Yerleşilmiş olan program öğrenim süresinin, öğrenci tarafından aşılması halinde öğrenci, öğrenim göreceği her ek dönem için, kayıt yaptırdığı yılda burssuz programa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken dönemlik eğitim- öğretim ücretini öder. Yaz okulunda hiçbir burs kategorisi uygulanmaz.

Verilen tüm burslar Lefke Avrupa Üniversitesi’ne ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

 

Aday Öğrenci İletişim:

Lefke Avrupa Üniversitesi Tanıtım Ofisi Müdürlüğü

Tel: 0392 660 2305 – 2302

Cep/Whatsapp: 0548 810 2370

Faks: 0392 660 2303

E-posta: lau_kktctanitimofisi@eul.edu.tr

 

HEMEN BAŞVURU YAP