> Akademik > Fakülteler > Mimarlık Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

2013 yılında yeniden oluşturulan fakültemiz, 1991 yılından beri eğitim verdiğimiz Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve 2017-2018 Akademik Yılı itibariyle de Grafik Tasarımı bölümlerini çatısı altında toplamaktadır. Üniversitemizin on fakültesinden biridir. Tüm mimarlık bölümlerinin bir arada olması, öğrencilerin ileride birlikte çalışacakları yakın disiplinleri tanıma olanağı sağlayacak ve onlara disiplinler arası teknik beceriler kazandıracaktır.

Fakültemizin amacı toplumun ihtiyacı olan yaşam alanlarının kurulmasını sağlayan, sosyal ve kültürel çevreye duyarlı, teknolojik yenilikleri takip edebilen meslek adamlarının yetişmesini sağlamaktır. Mimarlık Fakültesi bir taraftan üniversal, bir taraftan da yöreye özgü sorunları ele alan mimarlık projeleri ve bilimsel araştırma projeleri ile dünyaya ve Kıbrıs’a katkıda bulunacaktır.

Her üç bölümün eğitim programları Mimarlık mesleğiyle olan ilişkileri açısından yeniden kurgulanmıştır. Eğitim programları EEC, UIA, RIBA, NAAB, YÖK, YÖDAK, MİAK gibi uluslararası ve ulusal kurumların istediği minimum koşulları sağlayan, Bolonya süreci kalite güvence ilkelerine uygun bir eğitimi amaçlar. Bölümlerimizde zorunlu derslerin yanısıra seçmeli ders olanakları da vardır.

Lisans düzeyi eğitimine ek olarak, yüksek lisans ve doktora eğitimleri de verilmektedir. İngilizce eğitim diliyle öğrencilerin uluslararası yenilikleri takip etmeleri, uluslararası ilişki kurmaları sağlanır.

Dekanın Mesajı

Sevgili Öğrenciler

Bu eğitim öğretim yılı ile birlikte Üniversite yaşamına ilk adımı atıyorsunuz ve heyecan verici tasarım dünyası ile tanışıyorsunuz. Hepiniz hoş geldiniz!

Mimarlık Fakültesi; İngilizce ve Türkçe Mimarlık, İngilizce İç Mimarlık ve Türkçe Grafik Tasarım bölümlerinden oluşmaktadır. 4 yıllık lisans eğitimi verilen Mimarlık Bölümü’nde ayrıca, Yüksek Lisans ve Doktora programı eğitimi de bulunmaktadır.

Fakülte olarak tüm bölümlerde amacımız, Akdeniz ruhunu deneyimleyerek, tasarımı gerek nitelik gerek nicelik kavramları ile anlayabilen, etik değerlere saygılı, teknik donanımını meslek pratiğine entegre edebilen, ‘neyi neden tasarlıyoruz’ sorusunun cevabını sosyal konuların farkındalığında cevaplayabilen bireylerin gelişimini sağlamaktır .

Fakültemizde deneyimli ve nitelikli öğretim elemanları görev yapmaktadır. Ders kayıtları, haftalık ders programınız, eğitim-öğretim ile ilgili sorularınız ve üniversiteye uyum problemleriniz de dâhil karşılaşabileceğiniz tüm problemlerinizi danışabileceğiniz bir öğretim elemanı size danışmanlık yapacaktır. Danışmanınız ders kayıtları haricinde de tüm eğitim hayatınız boyunca merak ettiğiniz konularda yanınızda olacaktır. Lütfen kendisine danışmaktan çekinmeyin.

Tasarım eğitimi çok keyifli bir yolculuktur. Sizin bu dünyayı sevmeniz, içinizdeki yaratıcı gücü ortaya çıkarmanız ve keyif almanız bizim için çok önemlidir. Biliyoruz ki; girişimci, yenilikçi, yaratıcı, çok yönlü düşünen ve öz güveni gelişmiş bireyler olarak mezun olacaksınız ve biz her zaman sizinle gurur duyacağız.

Eğitim sürecinde ve gelecekteki profesyonel hayatınızda pek çok başarınızı görmek, duymak dileği ile…

İçten dileklerimle,

Prof. Dr. Lerzan Aras

Dekan

Prof. Dr. Lerzan Aras

Dekan

Lerzan Aras

Fakülte İletişim Bilgileri

Tel: +90 392 660 2000 – 2761

Faks: +90 392 660 2763

Adres: Lefke Avrupa Üniversitesi

Lefke , Mersin 10, Türkiye , KKTC

E-posta: architecture@eul.edu.tr

MIAK

 

 

 

Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MiAK)

2019-2020 akademik yılı ilk tanışma etkinliği

Fakültemizin 2019-2020 akademik yılı ilk tanışma etkinliği 25-26 Eylül’de gerçekleşecektir. Üniversite yaşamına yeni adım atacak öğrencilerimizle birlikte tüm bölüm ve sınıflardaki öğrencilerimizin de katılımını bekliyoruz.

İlk açılış dersimiz ve tüm fakülte hocalarının katılacağı genel tanıtımdan sonra açık alanda ‘zine’ atölyemiz başlayacak. 2018-2019 bahar dönemi tüm çalışmalarının sergisi, şeref belgelerinin dağıtım töreni ve başarılı mimar ve eski mezunumuz Eren Tümer ile sohbet etkinliklerimizin yer alacağı bu 2 günde 1. sınıfa başlayacak öğrencilerimizin ilk tasarım çalışmalarının ürünü olan ‘zine’ sergisini de gezebilirsiniz. Etkinlik programını afişte bulabilirsiniz.

LAÜ Mezunu Mimar Eren Tümer’le Sohbet

Mimarlık Fakültesi 2019-2020 Akademik Yılı İlk Tanışma Etkinliği

2018 - 2019 Güz Yarıyılı Anket Değerlendirme hakkında

2018-2019 Güz Yarıyılı Ders Değerlendirme Anketleri 7 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında öğrenci işleri bilgi sistemi (oibs) aracılığı ile yapılacaktır.

Fotoğraf Galerisi