> Akademik > Yüksekokullar > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Diş Protez Teknikerliği (Türkçe)

Diş Protez Teknikerliği

dis-protez

Programın amacı kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan diş protez teknikerleri yetiştirmektir.

Diş Protez Teknikerleri diş hekiminin oluşturduğu tedavi planına göre diş hekimince alınan ağız ölçülerinden model hazırlar, hazırlanan modeller üzerinde sabit ve hareketli bölümlü  protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar. Diş hekiminin tam dişsiz veya yarı dişli iken aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında, diş dizimi, mum modelaj ve akrilik işlemlerinin yapılmasında görev alır. Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapar, diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli ortodontik apareyleri hazırlar. Kullandığı aletlerin bakımı ve basit onarımını yapar.

Programdan mezun olanlar Diş Hekimliği Fakülteleri, Devlet ve Özel Hastanelerin diş protez laboratuvarlarında diş protez teknikeri olarak çalışırlar. Ayrıca mezunlar özel Diş Protez Laboratuvarında diş protez teknikeri olarak çalışabildikleri gibi laboratuvar açma yetkisine de sahiptirler.

Program eğitim dili Türkçe olmaktadır.