> Akademik > Yüksekokullar > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Elektronörofizyoloji (Türkçe)

Elektronörofizyoloji

elektronorofizyoloji

Programının amacı; nörofizyoloji laboratuvarlarında yoğun bakım ünitelerindeki hastalara ve ameliyat sırasında hastaya nörofizyolojik incelemeler uygulayan sağlık teknikerleri yetiştirmektir. Elektronörofizyoloji teknikerleri, elektronörofizyolojik yöntemlerin kullanılmasında ilgili uzman hekime yardım eden, hekimin gözetiminde çalışan sağlık teknikeridir.

Elektronörofizyoloji teknikerinin görevi, Elektroensefalografi (EEG) çekmek, basit sinir ileti çalışmaları (EMG çekimi) yapmak ve beyin sapı uyarılma, görsel uyarılma potansiyellerini analiz ederek hasta kayıtlarını tutmaktır. Ayrıca, polisomnografi cihazlarını kullanır.

Programı bitiren öğrencilere önlisans diploması ve “Elektronörofizyoloji Teknikeri” unvanı verilir. Elektronörofizyoloji teknikerleri; nöroloji, kulak burun boğaz (KBB), psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları, fizyoloji uzmanlarının gözetimi ve denetiminde resmi ya da özel hastane ve polikliniklerin elektroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilmektedirler.

Program eğitim dili Türkçe olmaktadır.