Atatürk, LAÜ’de Anıldı

ataturk-anildi-2020

Lefke  Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi. LAÜ yerleşkesindeki Atatürk Büstü önünde  09:05’te düzenlenen anma programına üniversite yönetimi, öğretim üyeleri, idari personeli ve  öğrenciler katıldı.

Rektör  Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen tarafından Atatürk Büstü’ne çelenk bırakılması ile başlayan anma programı, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile devam etti.

Programda, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani’nin günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşması da yer aldı. Tayhani,  “Bugün, o büyük insanların önde geleni Mustafa Kemal Atatürk’ün 82’nci ölüm yıldönümündeyiz. O, örgütlediği halkıyla birlikte üç yıl, üç ay, yirmi iki gün süren kanlı bir mücadele vererek bağrından çıktığı milletinin şerefini, haysiyetini kurtarmış ve onları yeniden bağımsızlıklarına kavuşturmuş, dünya insanlığının yüz yıllarla ifade edilen bir zaman diliminde ancak erişebildiği dönüşümleri ömrünün on beş yılına sığdırmış, uyumakta olan Anadolu insanını uyandırmış, böylece Türk ve Dünya Tarihi’nde saygın yerini almış ve milyonların gönlünde taht kurarak 1938 yılı 10 Kasım’ında hayattan (ömür bırakarak) ayrılmıştı” dedi.

Tayhani , “Yüz yıl önce gerçekleştirdiği devrimin ışığı hâlen bizim ve dünya insanlığının yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Geride bıraktığı “düşünce sistemi” ölümsüzlüğünü koruyor. Bu düşünsel ölümsüzlüğün sırrı ise, kuşkusuz “akıl ve bilim”dir ve 97 yıl önce kurduğu cumhuriyetin temeline de doğal olarak aklı ve bilimi yerleştirmiştir. O,‘Ben manevi miras olarak nas-ı katı (değişmeyen söz), hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, ilim ve akıldır…’ diyor. Bıraktığı miras budur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.