LAÜ Akademisyeni Alptuğ, “Hidroterapi: Su İçi Egzersizlerin Etkileri”ni ele aldı

beraat-alptug-7348

Su içinde yapılan egzersizler sağlık üzerinde birçok fayda sağlar

Lefke Avrupa  Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Uzm. Fzt. Beraat Alptuğ, “Hidroterapi: Su İçi Egzersizlerin Etkileri” konusunda bilgiler aktardı.

Suyun kaldırma kuvvetinden faydalanılarak normalde yapılamayan hareketlerin yapılabilmesi mümkün olur

“Suyun varlığı olmadan insan uygarlığı düşünülemezken, hidroterapi de en az insanlık kadar eskidir. Suyun tedavi edici gücü eski Mısır ve Çin gibi uygarlıklarda keşfedilmiş ve kullanılmıştır. Günümüze yaklaştıkça yaşlanma karşıtı ve kozmetik etkileri sayesinde önemi daha da artmış ve yaygınlaşmıştır” diyen Alptuğ, Hidroterapi (havuz terapisi) veya Akuatik Rehabilitasyonu; suyun fiziksel özelliklerinden faydalanılarak hastalıkların ve fonksiyonel kayıpların tedavi edilmesi yöntemi olarak açıkladı.

Alptuğ, “Suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla vücudun taşıdığı yük azalır, normalde yapılamayan ya da yaparken çok fazla ağrıya sebep olan hareketlerin yapılabilmesi mümkün olur” diyerek, birçok hidroterapi yönteminin bulunmakta olduğunu belirtti. “Kompres yöntemi, yüksek güçte püskürtme, sıcak banyolar, deniz suyu tedavileri, sitz banyoları, buhar odası, saunalar, girdap banyoları, sargı yöntemi dıştan kullanılan hidroterapi yöntemleri içerisindedir” diyen Alptuğ, bu yöntemlerden birinin ise havuz veya su içinde yapılan egzersizleri kapsadığını ifade etti.

Su içi egzersizleri dolaşım, eklem hareketliliği, esneklik ve kas kuvvetinde artış sağlar

“Suyun sağladığı kaldırma kuvveti, vücut ağırlığınızın bir bölümünü destekler ve suda hareket etmeyi kolaylaştırırken aynı zamanda hareketlere karşı direnç sağlar. Suyun fiziksel özellikleri kara egzersizlerine karşın avantajdır” diyen Alptuğ, su içi egzersizlerin kara egzersizlerine göre avantajlı olmasının bir başka nedeninin ise düşme riskinin daha az olması ve suyun tedavi edici etkisinin de kullanılması olduğunu dile getirdi.

Alptuğ, “Su içinde yapılan egzersizler sağlık üzerinde birçok fayda sağlar. Yapılan egzersizler dolaşım, eklem hareketliliği, esneklik ve kas kuvvetinde artış sağlar. Su içi egzersizleri ayrıca çevikliği ve dengeyi  artırabilir” diyerek, su içi egzersizlerin yararları şöyle sıraladı;

Nörolojik bozukluğu olan bireylerde hareketlilik artırır (örn. Multipl Skleroz, Serebral Palsi, Kas Distrofisi, Motor Nöron Hastalığı vb.),

Yürüme eğitimine yardımcı olur,

Kardiyovasküler enduransı ve sağlığı gelirtirir,

Ameliyat sonrası iyileşme süresini hızlandırır (özellikle diz/kalça/ayak bileği protez ameliyatı sonrası),

Kas kuvveti ve dayanıklılığını artırır,

Farklı kronik hastalıklarda ağrı ile başetmeyi sağlar,

Gelişim problemi olan çocuklar için fiziksel aktivite düzeylerini ve sosyal etkileşimi geliştirir.

Su içi egzersizleri birçok farklı hastalık grubunda kullanılmakta

Alptuğ, bu nedenlerle su içi egzersizlerin birçok farklı hastalık grubunda kullanılmakta olduğunu belirterek, su içi egzersizlerin özellikle bel ağrıları, ankilozan spondilit (omurga ya da bel romatizması), fibromiyalji, spor yararlanmaları, kalça-diz protez ameliyatı sonrası, kalça ve diz eklem kireçlenmesi, omuzla hareket kısıtlığı, eklem ve yumuşak doku zorlanmaları ile felç geçiren hastalara tavsiye edilebileceğini söyledi.

“Su korkusu bulunanlar, kontrol altına alınmamış kalp ve solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, kontrol altına alınamayan epilepsi, enfeksiyon, yüksek ateş, mesane ve bağırsak fonksiyon bozukluğu ile açık yaraları bulanan hastalara ise su içi egzersizleri önerilmez. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz bulunuyorsa size en uygun egzersizlerin planlanması için bir fizyoterapist ile görüşebilirsiniz” diyen Alptuğ, yanlış yapılan egzersizler ağrıların veya sorunların artmasına neden olabileceğine dikkat çekti.