> Öğrenci İşleri > Burslar ve İndirimler > Burs ve İndirimler

2018 – 2019 Akademik Yılı Burslar ve İndirimler

ÖSYM Bursu

ÖSYM tarafından düzenlenen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucunda, kılavuzda LAÜ tarafından çeşitli oranlarda burslu olduğu belirtilen bir programı tercih edip kazanan öğrenciler  %25, %50, %75 veya  %100 burs imkanlarından faydalanabilmektedir.

Tercih Sırası Bursu

Üniversitemizin belirtilen programlarını ilk sırada tercih edip yerleşen tüm öğrencilere %75, diğer  tüm programlarını ilk sırada tercih edip yerleşen öğrencilere %50,  ikinci ve üçüncü sırada tercih edip  yerleşen      öğrencilere        ise    %25        burs sağlanmaktadır.   (%75 burs, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu bünyesindeki bölümler ile Bilgisayar/Yazılım/Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri için geçerlidir.)

Öğretmen Çocukları Bursu

Eğitim alanında görev alan öğretim elemanı (emekliler dahil), öğretmen (dershane öğretmenleri dahil)

veya öğretmen emeklisi çocuklarına %25 burs sağlanmaktadır.

Kardeş ve Eş İndirimi

Üniversitemizde eğitim gören eş ve kardeşlerin herbirine %25 oranında indirim uygulanmaktadır.

Şehit ve Malul Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemize kayıt yaptıran Şehit ve Malul Gazi çocuklarına %25 oranında burs sağlanmaktadır.

Spor, Kültür ve Sanat Bursu

Spor ve kültürel alanlarda başarı kazanmış öğrencilerimize burs yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde branş ve başarı dereceleri dikkate alınarak % 50 burs verilmektedir.

Okul Birincilerine Yönelik Burs

2018 yılı lise ve dengi okul mezunlarından Üniversitemize kayıt yaptıran okul birincisi öğrencilere %25 oranında burs verilmektedir.

TSK ve Emniyet Mensuplarına Yönelik Burs

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Emniyet Teşkilatı’nda görev yapan veya bu görevlerden emekli olmuş bireylere, eş ve çocuklarına %25 burs verilmektedir.

Özel Yetenek Bursu

Özel yetenek ile öğrenci alan bölümlere yerleşen öğrencilerimize en az %50 burs verilmektedir.

DGS Bursu

Dikey Geçiş Sınavı ile burssuz programlara yerleşen tüm öğrencilere, programına bakılmaksızın %25 oranında burs verilmektedir.

Akademik Başarı Bursu

Üniversitemizde en az iki dönem eğitim almış, dönem not ortalaması (GPA) 3,50 ve kümülatif  not ortalaması (CGPA)  3,00 ve üzeri olan öğrenciler  bir sonraki akademik dönemde kullanılmak üzere başarı ortalamalarına bağlı olarak burs yönetmeliğinde belirtilen koşullar çerçevesinde akademik başarı bursu ile ödüllendirilir. 

Teşvik Bursu

Herhangi bir puan türünde (ek puan ve ek başarı sırasıyla derece yapanlar hariç) ilk 1000’e girerek üniversitemize yerleşen öğrencilere teşvik bursu verilir. Teşvik bursu kapsamında, normal öğrenim süresi boyunca her dönem kayıt yenileyerek, yükümlülüklerindeki devam koşullarını yerine getiren öğrencilere; eğitim-öğretim harcı muafiyeti, taşınabilir bilgisayar, aylık 500  ABD Doları harçlık, kampüs yurtlarında ücretsiz konaklama, ders kitapları ve yılda iki kez Türkiye’ye gidiş dönüş uçak bileti verilmektedir

Özel Paket Bursu

Belirtilen bölümlerden birini tercih eden öğrencilerimiz için avantajlı yıllık ücreti olan özel paket bursu uygulanmaktadır.

Aşağıda belirtilen 10 bölüm için bir yıllık eğitim ücreti, üç kişilik yurt odası ve üç öğün yemek özel paket bursu kapsamındadır.

Tarih, Bankacılık ve Finans, Kamu Yönetimi, Radyo TV ve Sinema, Peyzaj Mimarlığı, İngilizce Öğretmenliği, Turizm İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Ekonomi, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması.

Burs Devam Koşulları

Öğrencilerin birden fazla burs hakkına sahip olması durumunda uygulanacak toplam burs miktarı %50’yi geçemez.

Burslar karşılıksız olup, İngilizce hazırlık okulunda geçirilebilecek azami bir yıllık süreyi ve yerleşilen programın normal eğitim süresini kapsar. Normal öğretim süresinin aşılması durumunda öğrenci, öğrenim göreceği her ek dönem için kayıt yaptırdığı yıldaki burssuz programa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken dönemlik eğitim-öğretim ücretini öder. Yaz okulunda hiçbir burs kategorisi uygulanmaz.

 

Verilen tüm burslar Lefke Avrupa Üniversitesi’ne ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.