> Akademik > Fakülteler > Sağlık Bilimleri Fakültesi > Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

fizyoterapi-ve-rehabilitasyon_physical-therapy-and-rehabilitation

Fizyoterapi; yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılığa bağlı olarak gelişen ağrılı durumlar sonrasında,  hareket yetersizliğinin olabildiğince iyileştirilmesini, yeniden kazandırılmasını, mevcut fonksiyonel kapasitenin korunmasını sağlamak amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerini içeren bir bilim dalıdır. Bu alanda eğitim görmüş kişiler ‘Fizyoterapist’ ünvanını alırlar.

Fizik tedavi gerektiren hastalıkların yaygınlığı, dünyada ve ülkemizde toplumların bugün ve gelecekteki olası tedavi ihtiyaçlarının karşılanma gereksinimi nedeniyle bu bölüm mezunlarına ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte hastaların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon alanındaki teknolojik gelişmeler süratle ilerlemektedir. Programdan mezun olanlar multidisipliner rehabilitasyon takımının bir üyesi olup, ilgili tedavi merkezlerinde doktorlarla birlikte tedavi edici uygulamaların içinde yer alırlar.

Yaşam boyu öğrenme anlayışını benimsemiş, yeniliklere açık ve alandaki teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip eden, teorik  bilgiyi pratik uygulamalarla hayata geçirebilecek, yaşadığı ülke bireylerinin yararına projeler geliştirebilen, mesleğinde örnek fizyoterapistler yetiştirmek temel hedefimizdir. 

Sürekli geliştirme anlayışı çerçevesinde yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek öğrencilerine üst düzey bir eğitim alabilecekleri ortamları sunmak;

Gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerekse Türkiye ve diğer dünya ülkelerine nitelikli fizyoterapistler yetiştirmek temel hedefimizdir.

Mezunlarımızın; yataklı tedavi merkezleri (üniversite, eğitim ve araştırma hastaneleri, devlet hasteneleri gibi), Rehabilitasyon merkezleri, Protez-ortez üniteleri, Meslek okulları, Spor klüpleri, Mesleki rehabilitasyon merkezleri ve kaplıca merkezleri gibi geniş bir alanda çalışma olanakları bulunmaktadır.

Program Türkçe ve İngilizce Eğitim vermektedir.

 

Fakülte İletişim Bilgileri

Tel: +90 392 660 2000 – 2551

Faks: +90 392 660 2553

Adres: Lefke Avrupa Üniversitesi Gemikonağı – Lefke , Mersin 10, Türkiye , KKTC

E-posta:  health@eul.edu.tr