LAÜ öğrencileri Diwali Festivalini kutladı

divali-festival-kutlama

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Merkezi ve Turizm Kulübü tarafından LAÜ Plaza Alanı’nda “ Diwali Festivali” gerçekleştirildi. “Işık demeti” anlamına gelen Diwali, Hindistan’da en önde gelen festivallerinden biridir. Işıkların başrolde olduğu bu etkinlik; ışığın karanlığa, iyiliğin kötülüğe ve bilginin cahilliğe karşı zaferinin farkındalığını amaçlar.

Diwali Festivali, Hint Kültürünü LAÜ öğrencilerine tanıtmak, festival kapsamında neler yapıldığını  göstermek, Hint müzik ve danslarını tanıtmak ve farkındalık yaratmak, LAÜ öğrencilerini biraraya getirip Hint müziklerini dinleyip dans gösterilerini izletmek amacı ile düzenlendi. Festival kapsamında öğrencilerin konuşmaları, kültürel gösteriler, mum ve ışık gösterileri gerçekleştirildi.

Turizm Kulübü tarafından, yıl içerisinde farklı kültürlerin tanıtıldığı farklı etkinliklerin de düzenleneceği bilgisi verildi.

Diwali Festivalinde biraraya gelmenin mutluluğunu yaşayan öğrenciler duygu ve düşüncelerini ifade ettiler:

Milena Nurlan: Turizm bölümü öğrencisiyim.  Festivali düzleme amacımız diğer öğrencilere farklı bir kültürü tanıtmak,  Hint atmosferini diğer arkadaşlarımıza  yaşatmak, yeni bir kültürü tanıma fırsatı sunmak ve vize sınavları öncesi  moral depolamak.

 

Tauseff Anwar:  Turizm bölümünde öğrenim görüyorum.  Etkinliği düzenleme amacımız öğrencilerin daha önce görmediği yeni bir kültürü tanıtmak, her  kültürün içinde bardırdığı güzelikleri ile farklı sosyal aktiviteler yaratmak düşüncesidir.

 Jay Joshı : Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Daha önce Diwali festivaline katıldım. Işık gösterileri ve hint müzikleri, yöresel dansların yer aldığı gecede diğer  kültürlerden öğrenci arkadaşlarımız  ile güzel vakit geçirme fırsatı yakaladık.