LAÜ’de Çanakkale’yi Geçilmez Kılan Yurtseverler Saygı ile anıldı

canakkale-gecilmez

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından 104. yılında 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında “Çanakkale’yi Geçilmez Kılan Yurtseverlere Saygı” anma programı düzenlendi.

Yıldız: Cephe gerisi de cephe kadar önemli

LAÜ Sinema Salonu’nda gerçekleşen anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saadettin Yıldız, cephe gerisinin de cephe kadar önemli olduğunu belirterek, cephe gerisinde toplumun kültürünü oluşturan gelişmelerin meydana geldiğini, bu gelişmelerin savaş bittikten sonra da uzun yıllar sürdüğünü ve böylece tarihsel bir mirasın şekillendiğini ifade etti.

Yıldız: Edebi metinlerin arka planının çok iyi araştırılması gerekiyor

Yıldız, örnek olarak Birinci Dünya Savaşı’nda Medine’de asker olan İdris Sabih Bey’in 10 Ağustos 1915’te Çanakkale’de şehit düşen kardeşi Ahmet Tevfik Efendi için yazdığı ‘Kardeşime’ adlı şiirini değerlendirdi. Yıldız ayrıca, öğrencilere edebi metinlerin arka planının çok iyi araştırılması gerektiğini hatırlattı.

“Çanakkale Geçilmez” belgesel gösterimi öğrencileri duygulandırdı

Anma programı Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Melis Aksakal ile Türkçe Öğretmenliği Bölümü Mehmet Onur Akıncı’nın şiir dinletisinin ardından başarılı bir şekilde hazırlanan ve öğrencileri de duygulandıran “Çanakkale Geçilmez” belgeseli gösterimi ile son buldu.