> Akademik > Fakülteler > Mühendislik Fakültesi > Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisligi

Yazılım mühendisliği bir yazılımın tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar gerçekleşen süreçleri çalışan bir mühendislik anabilim dalıdır. Yazılım mühendisliği sadece yazılım geliştirilmesi için gerekli olan programlama sürecini değil, planlanan zaman ve bütçe içerisinde kaliteli yazılım tasarlama, geliştirme ve üretme süreçlerini yönetmeyi de amaçlamaktadır. Yazılım Mühendisliği, çeşitli yazılım prensip ve disiplin bilgilerini ve bunların uygulanmasını kapsayan, kısaca yazılım mühendislik ilkelerini yazılım üretimi için uygulayan bir bilim dalıdır.

Lefke Avrupa Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü olarak, yazılım mühendisliği alanında en son bilgileri öğrencilerimize aktarmak, iyi donanımlı ve kaliteli yazılım uzmanları yetiştirmek hedefindeyiz. Bunun yanında yaratıcı ve yenilikçi yazılım tasarlama ve geliştirmeyi teşvik eden, modern bilgi teknolojilerini iyi kullanabilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflerimiz arasındadır.

Programın eğitim dili İngilizce olmaktadır.

Günümüz dünyasında bilgisayarsız ve de internetsiz bir yaşam düşünülemez. Bu yüzdendir ki bilgisayarların günlük yaşamda kullanımı arttıkça, bilgisayar yazılımlarının önemi de bir o kadar artmaktadır. Yaşamı neredeyse her alanda etkisi altına alan yazılımlar, bilgisayar işletim sistemlerinden oyun yazılımlarına, internet arama motorlarından sosyal paylaşım sitelerine, masaüstü internet bankacılığından akıllı telefon uygulamalarına egemendirler. Bunun yanı sıra, akıllı çamaşır makinası, akıllı cep telefonu ve akıllı dijital kamera gibi gömülü sistemler, bilgisayar destekli güvenlik sistemleri, orduların kullandığı füze savunma sistemleri, uzay araçları, tıp alanında ameliyatlarda kullanılan robotlar ve sanayide üretim bandında çalışan robotlar ve daha ismi burada sayılmamış birçok benzer sistemin doğru çalışması ancak iyi tasarlanmış yazılımlarla mümkündür.

Öğrencilerimiz,  Yazılım Mühendisliği müfredatının ilk iki yılında matematik ve fizik gibi temel mühendislik dersleri yanında, İngilizce yazma ve konuşma becerilerini geliştirme, yazılım mühendisliğine giriş dersi, bilgi sistemlerinin analiz ve tasarımı, ve daha da en önemlisi algoritmik, prosedürel ve nesneye dayalı programlama teknikleri ile problem çözümü üretmeye yönelik temel bilgisayar yazılım geliştirme dersleri (ağırlıklı olarak 3. nesil dillerin ilk temsilcileri C ve C++) almaktadırlar. Üçüncü yılda yazılım mühendisliğinin temel dersleri olan yazılım gereksinim, analiz ve belirtmeleri, yazılım tasarım ve mimarisi, yazılım kalite, güvence ve standartları yanında bilgisayar-insan etkileşimi, bilgisayar ağları, veritabanı, yönetim sistemleri gibi dersleri almaktadırlar. Son yılda ise sunulan teknik seçmeli derserden (ağırlıklı olarak 3. nesil dillerin devamı olan Java ve C#) ilgi duydukları alanlara yönelik kendilerinin belirleyeceği beş adet seçmeli ders alacaklardır. Bitirme projesi dersi de kendilerinin belirleyeği danışman eşliğinde iki döneme yayılmış son yıl dersleri arasında yer almaktadır.

Müfredat

Fakülte İletişim Bilgileri

Tel: +90 392 660 2000 – 2501

Faks: +90 392 660 2503

Adres: Lefke Avrupa Üniversitesi

Lefke , Mersin 10, Türkiye , KKTC

E-posta: engineering@eul.edu.tr

ASsIN