> Akademik > Fakülteler > Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi > Okul Öncesi Öğretmenliği (Türkçe)

Okul Öncesi Öğretmenliği

okul-oncesi-ogretmenligi

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünün temel amacı, hızla gelişmekte olan okul öncesi eğitimi alanına, nitelikli, çağdaş ve yaratıcı okul öncesi öğretmenleri kazandırmaktır. Okul öncesi dönemde kazanılan alışkanlık, beceri ve bilgilerin yaşam boyu süren etkileri olduğu bilinmektedir. 0-6 yaş grubu çocuklarının, tüm gelişim alanlarını göz önünde bulundurarak gelişimi, bilinçli okul öncesi eğitimciler yetiştirmekle gerçekleşebilir. Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümümüz, yaşamın temeli olan 0-6 yaş gibi önemli bir dönemin sorumluluğunu almış öğretmenler yetiştirmeyi hedeflemekte ve bu eğitim, her çocuğun  kendine özgü bir yapıya sahip olduğu bilinciyle gerçekleştirilmektedir.

Eğitim dili Türkçe’dir. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin okul öncesi öğretmen gereksinimlerini karşılamak üzere eğitim verilmektedir. Okul öncesi öğretmenliği eğitiminin üniversitemiz tarafından verilmesi, KKTC vatandaşlarının yurtdışında eğitim almalarına gerek bırakmamakta ve onların Türkiye Cumhuriyeti’ndeki eğitim ve öğretim kalitesinde eğitim almaları sağlanmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz; resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk klübü gibi çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışabilmekte,  yönetici olabilmekte, kendi alanlarında ya da kendilerinin kabul edildiği farklı alanlarda yüksek lisans ve doktora yapabilmekte ve Lefke Avrupa Üniversitesinde aldıkları nitelikli eğitim ve etik değerler doğrultusunda kendi kurumlarını açabilmektedirler.