LAÜ Akademisyeni Türksel, Makedonya’da KKTC’yi temsil etti

zihni-turksel

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi Zihni Türksel, Makedonya’nın Strumica kentinde düzenlenen “3. Uluslararası Gastronomi Festival ve Yemek Yarışması”na katılım göstererek, KKTC’yi temsil etti.

Türksel: Yemeklerimiz çok beğenildi, yoğun ilgi gördü

Etkinlik ile ilgili bilgi veren Türksel, üç gün süreyle masterchef olarak bir grup lokal şeflere mutfak çalışmaları ve sanatları konusunda ders verdiğini ve aynı zamanda düzenlenmiş olan atölye çalışmasında KKTC’yi temsilen, Kıbrıs yemek kültürü hakkında konuşarak, Kıbrıs yemeklerinden et dolmalı kolakas ve domatesli bulgur pilavı hazırladığını dile getirdi. Türksel, bunun yanında yemeğe eşlik olarak Kıbrıs mutfağına ait mezelerden çeşitlerin de  hazırlanıp ikram edildiğini belirterek, yemeklerin çok beğenildiğini ve yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Türksel, söz konusu etkinliğe katılma amacının Kıbrıs kültürüne ait geleneksel lezzetleri yurt dışında tanıtmak olduğunu ifade ederek, LAÜ’de de öğrencilerle tam donanımlı Uygulama Mutfağı’nda Kıbrıs Mutfağı’na özgü lezzetlerin  yapıldığını ve Kıbrıs Kültürü’nün tanıtıldığını belirtti.